Eshop a legislatíva

Každému majiteľovi eshopu vyplývajú povinnosti, čo všetko má obsahovať jeho eshop, aby spĺňal legislatívu SR. Tá sa neustále doplňuje a mení.

Eshopy v systéme Uniobchod sú pravidelne aktualizované - sledujeme legislatívu a na jej zmeny majiteľov eshopov dopredu upozorňujeme.

Zákon o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov

V novembri 2015 prebehla novelizácia zákona o ochrane spotrebiteľa.
Bol prijatý nový zákon 391/2015 O alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov.

Z novelizácie vyplynula aj nová povinnosť pre prevádzkovateľov eshopov  - zverejňovať na webe aj odkaz na možnosť alternatívneho online riešenia sporu medzi nimi a ich zákazníkom.

Podľa zákona prevádzkovateľ eshopu musí na svojej webstránke:

  •  informovať o tom, že spotrebiteľ má možnosť riešenia sporu prostredníctvom systému alternatívneho riešenia sporov a takisto o podmienkach alternatívneho riešenia sporu.
  • uviesť odkaz na platformu RSO – riešenie sporov online
    Prostredníctvom nej môže spotrebiteľ podať návrh na začatie alternatívneho riešenia sporu.
    Platforma by mala byť funkčná od 15.2. 2016
  • uviesť svoju e-mailovú adresu.

Podrobný popis aj so vzorom obchodných podmienok nájdete na www.uspesne-podnikanie.sk/povinnost-e-shopov-zverejnit-informacie-o-alternativnom-rieseni-sporov-ars

 

Zákon o ochrane spotrebiteľa

V zákone o ochrane spotrebiteľa 102/2014 sú vymedzené informácie, ktoré by ste ako prevádzkovateľ eshopu mali mať uverejnené vo svojich obchodných a reklamačných podmienkach.

Viac informácií nájdete v článku
Povinnosti eshopov v súvilosti so zákonom o ochrane spotrebiteľa

Tiež systém pre eshop – predovšetkým nákupný cyklus by mal spĺňať  všetky zákonom dané kritériá.  Napríklad nepredvyplňovať súhlas s obchodnými podmienkami, automatické upozornenie kupujúceho, ak si objednáva tovar, ktorý neviete dodať do  30 dní a pod.  

 

Zákon o ochrane osobných údajov

 V eshope prevádzkovateľ spracúva aj osobné údaje občanov – nepodnikateľov. Ako má s nimi narábať upravuje zákon 18/2018 o ochrane osobných údajov, ktorý je v súlade s nariadením EÚ GDPR .
Viac informácií nájdete na Eshop podľa GDPR

Užitočné linky

Zákon o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov 391/2015
Zákon o ochrane spotrebiteľa 102/2014
Zákon o ochrane osobných údajov 18/2018

Mám záujem o e-shop

verify

* Tento údaj je povinný

WEBY GROUP s.r.o. spracúva Vaše osobné údaje (meno, priezvisko, mesto, e-mail, telefón) iba za účelom vybavenia Vami požadovanej služby alebo dotazu. Prístup k údajom budú mať len oprávnené osoby a počas ich uchovávania bude primeraným spôsobom chránená integrita a dôvernosť týchto údajov a nebudú ďalej poskytnuté tretím stranám. Viac o Ochrane osobných údajov »